Co to jest Chiropraktyka ?

znak chiropraktycy

Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej, stosowanym przy niwelowaniu bólu w mięśniach i w kręgosłupie, powstałego wskutek urazu, nieprawidłowej postawy, nadwagi lub „siedzącego” stylu życia, stresu, itp.

Terapia jest oparta na dokładnej analizie mechaniki układu ruchu i powstających w nim zaburzeń. Podczas cyklu zabiegów w precyzyjny sposób korygowane jest ułożenie kręgów oraz stawów położonych między nimi, przywracając w ten sposób równowagę całemu układowi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i sprzętu chiropraktyk odblokowuje dany segment kręgosłupa, przez co zmniejsza się ucisk na rdzeń kręgowy i przyległe nerwy. To z kolei uwalnia pacjenta od bólu (następuje ustąpienie lub zmniejszenie, często już po pierwszym zabiegu).

Leczenie rozpoczyna się od badania kręgosłupa w poszukiwaniu podwichnięć (nieprawidłowych połączeń pomiędzy kręgami), poprzedzone jest dokładnym wywiadem oraz badaniami radiologicznymi. Na ich podstawie indywidualnie planuje się odpowiednio dobrane cykle zabiegów, a także wskazania co do trybu życia pacjenta (np. dieta, ćwiczenia fizyczne, odpowiednie nawyki ruchowe, etc).

Przed rozpoczęciem terapii bardzo istotne jest ustalenie z chorym, czy nie występują żadne przeciwwskazania do odbycia zabiegów (choroba nowotworowa, świeże złamania lub niedawno przebyte operacje kręgosłupa, gruźlica kości).

W większości przypadków przebyta terapia pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności i pracy.

 
 

 

Metody pracy

Terapia Cox Flexion Distraction – bezoperacyjne zmniejszanie przepuklin krążków międzykręgowych

Terapia Dr Cox`a jest przebadaną i udokumentowaną klinicznie terapią kręgosłupa, stosowaną w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego,  piersiowego, szyjnego, a także bólu kończyn górnych i dolnych. Największą możliwością terapii Cox`a jest bezoperacyjne zmniejszenie przepukliny dysku i jego regeneracja nawet do 30%, co jest nieosiągalne dla innych bezoperacyjnych terapii kręgosłupa. Wynalazcą terapii jest amerykański doktor, radiolog i badacz naukowy –  dr James M. Cox, który  ponad 50 lat temu odkrył możliwość cofnięcia się przepukliny i regeneracji dysku.

Opis sprzętu

Stół działa na zasadzie trakcji (manualnej i automatycznej), wraz z połączeniem ruchów zgięcia i ruchów bocznych. Ruchy te w odpowiednim połączeniu powodują zwiększenie się podciśnienia wewnątrz dysku, co prowadzi do zmniejszania się przepukliny dysku. Jest to jedyny tak zaawansowany stół, dzięki któremu osiągalne jest bezoperacyjne zmniejszenie przepukliny, kręgozmyku, stenozy kanału kręgowego i wielu innych poważnych zwyrodnień kręgosłupa. Poczuj wreszcie ulgę.
cox

Terapia Dr Pierce`a

Metoda Dr Pierce’a to zaawansowana terapia prowadzona na specjalnej kozetce z zapadniami („drop-table”). Pozwala ona wykonywać wyjątkowo dokładną i bezpieczną terapię, nawet w przypadku skomplikowanych problemów odcinka szyjnego kręgosłupa i zrotowanej miednicy. Efektem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości kręgów, pracy układu nerwowego, funkcji fizjologicznych oraz wyrównanie miednicy.

terapie manualne
pirs
Opis sprzętu

Stół wyposażony jest w specjalny system zapadni, dzięki którym możliwe jest wykonanie zabiegu na każdym z odcinków kręgosłupa. Zabieg powoduje odblokowanie źle ułożonych i podwichniętych kręgów, a to z kolei reaktywuje prawidłowy przebieg impulsów nerwowych, jednocześnie przywracając prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Technika Pierce jest w stanie przywrócić naturalny kształt kręgosłupa. Jest ona niezastąpiona i pozwala osiągnąć doskonałe wyniki.

W jakich przypadkach jest skuteczna ?

Terapia przebiega w sposób delikatny, bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Mogą ją stosować nawet kobiety w ciąży jak i osoby mające osteoporozę. Ilość zabiegów, jakie należy wykonać, aby uzyskać poprawę, zależy od stopnia uszkodzenia i rodzaju przemieszczenia kręgów, jak również typu dysfunkcji będącej przyczyną bólu . Istotne jest także, jak długo problem istnieje – tydzień, miesiąc czy kilkanaście lat.
Wskazania do przebycia terapii:
 • bóle głowy, migreny
 • szumy w uszach, zawroty głowy, bezsenność
 • bóle kręgosłupa szyjnego
 • bóle barków i ramion
 • rwa barkowa
 • drętwienie, mrowienie rąk
 • bóle odcinka piersiowego
 • bóle między łopatkami
 • uczucie niepełnego wdechu, bóle przeszywające klatkę piersiową
 • bóle kręgosłupa lędźwiowego
 • bóle przeciążeniowe
 • bóle krzyża
 • rwa kulszowa
 • drętwienie, mrowienie nóg
 • bóle stawów obwodowych
 • stan po urazach komunikacyjnych itp.
 • wady postawy i skrzywienia kręgosłupa u dzieci
W większości przypadków, ból spowodowany jest podwichnięciem (zablokowaniem prawidłowej ruchomości) kręgów, co z kolei prowadzi do ogromnych przeciążeń krążka międzykręgowego, w efekcie czego dochodzi do przepukliny dysku. Przebyta terapia w przypadku stwierdzenia przepukliny krążka międzykręgowego w ponad 90% pomaga uniknąć operacji chirurgicznej kręgosłupa, co jest nieosiągalne dla innych metod terapii.

Zdjęcia RTG

W celu dokładniejszej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań radiologicznych. Badania te precyzyjnie ukażą miejsce w którym zlokalizowana jest przyczyna bólu i który segment kręgosłupa będzie poddany terapii.
Każdy Pacjent otrzymuje SKIEROWANIE na wykonanie potrzebnych zdjęć RTG do rozpoczęcia leczenia.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie rozpoczyna się od analizy zdjęć RTG i wywiadu, w którym pacjent zgłasza wszystkie dolegliwości bólowe. Następnie pacjent poddawany jest serii badań, testów neurologicznych i ortopedycznych, stwierdzających występujące nieprawidłowości i dysfunkcje. 

Jak się przygotować ?

kolo

Wygodny strój

kolo

Pełna dokumentacja medyczna